Forum Ronaldo Strona Gwna
POMOC Rejestracja SzukajFAQ UytkownicyGrupy Zaloguj
Aceh

 
Odpowiedz do tematu    Forum Ronaldo Strona Gwna » Off Topic Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastpny temat

Aceh
Autor Wiadomo
RaisguivaDoczy: 23 Lip 2013
Posty: 1

Post Aceh Odpowiedz z cytatem
Aceh
Ten artykuł jest o dzisiejszej prowincji Indonezji . Na wcześniejszym sułtanat , zobacz Sułtanat Aceh . Dla rasy bydła , zobacz Aceh ( bydło) .Aceh( / A u003c Aa ‰ â € ~ u003ca ‰ ta ~ ƒeà AZ / ; [ A ~ â € aà u003c ata ‰ â € ¢ â € º à ‰ h] ) (lubAcheen( były brytyjski pron . ) A;Aceh( Holandia), A;Acheh( międzynarodowo znany ) ) to specjalny region Indonezji . Aceh znajduje się na północnym krańcu Sumatry . Jej stolicą jest Banda Aceh , a jej populacja wynosi około 5.046.000 . Jest blisko Andamany i Nikobary Indii i oddzielone od nich Morza Andamańskiego .
Aceh jest myśl, że byłomiejsce, gdziespread islamu w Indonezji rozpoczął , i byłkluczową częścią rozprzestrzeniania islamu w Azji Południowo-Wschodniej . Na początku XVII wiekuSułtanat Aceh byłzamożny , silny i kulturalny państwa w regionie Cieśniny Malakka . Aceh ma historię polityczną niezależność i odporność zaciętej do kontroli przez osoby z zewnątrz , w tym byłych kolonistów holenderskich i rząd Indonezji .
Aceh posiada znaczące zasoby naturalne , w tym ropy naftowej i GASA naturalnego € " niektóre szacunki mówią Aceh rezerw gazu , jakonajwiększy na świecie. W stosunku do większości Indonezja , jestsumiennie powierzchnia konserwatywną . Ma najwyższy odsetek muzułmanów w Indonezji , głównie żyjących według zwyczajów szariatu i praw.
Aceh był najbliższy punkt ziemi epicentrum ogromnej 2004 trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim i tsunami , który zniszczył znaczną część zachodniego wybrzeża prowincji . Około 170 tysięcy Indonezyjczyków zostało zabitych lub zaginionych w katastrofie . Katastrofa pomogła osiągnąć porozumienia pokojowego między rządem Indonezji a Ruchem Wyzwolenia Aceh ( GAM) .
Aceh był pierwszy znany jakoAceh Darussalam( 1511â € " 1959 ) , a później jakoAceh Specjalny Region(1959–2001),NanggroĂ « Aceh Darussalam(2001–2009) andAceh( 2009A € " obecnie) . Wcześniejsze pisowni lubAcehzawieraćverbzawieraćzawieraćcontainuwzględniaćincludeobjąćembracewłączaćswitch onmieścićincludewcielaćincorporatepodciągaćelevatezawieraćincludezawieraćuwzględniaćobejmująm.in.obejmowaćAcheh,Acehiconjunctioniiand"],,0.731615603],["aandzand"],,0.00122707128],["tajandadverbcoraz"],[["corazandiandiaorazAchin.
historia
Prehistoria
Pierwsze dowody ludzkiej obecności w Aceh jest z miejsca w pobliżu rzeki Tamiang gdzie Middens powłoki są obecne . Kamienne narzędzia i szczątki faunistyczne znaleziono również na miejscu . Archeolodzy uważają, że strona została najpierw zajęta około 10.000 lat pne .
hinduizm
Niewiele wiadomo na temat pre -islamskiej historii Aceh , ale wiadomo, że w przeszłości miał królestwa hinduizmu i buddyzmu , takich jak Królestwo Indra Purba , Indra Purwa królestwo ,królestwo Indra Patra , a Królestwem Indrapura ( Indrapuri ) .
Początki islamu w Azji Południowo-Wschodniej
Zobacz także:rozprzestrzenianie się islamu w Indonezji ( 1200/00 )[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Pasai.jpg/220px-Pasai.jpg[/img]Mapa Pasai pierwszy islamski królestwo w ​​Azji Południowo-Wschodniej


Dowody dotyczące początkowego nadchodzącą a następnie ustanowienie islamu w Azji Południowo-Wschodniej jest cienka i niejednoznaczne. Historyk Anthony Reid twierdzi, że region ludu Cham na południowo- środkowym wybrzeżu Wietnamu był jednym z pierwszych centrów islamskich w Azji Południowo-Wschodniej . Co więcej, jak ludzie Cham uciekłWietnamska , jeden z pierwszych miejsc , które założyli związek z była Aceh . Ponadto , uważa się, że jeden z pierwszych ośrodków Islam w Aceh regionie . Kiedy podróżnik Marco Polo Venetian przekazywane przez Sumatrze w drodze do domu z Chin w 1292 roku stwierdził, że Perlak byłmuzułmaninem miasto natomiast w pobliżu " Basma (n ) " i " Samara " nie było . " Basma (n ) " i " Samara " często mówi się Pasai i Samudra , ale dowody są niejednoznaczne. Nagrobek sułtana Malik as- Salih ,pierwszy muzułmański władca Samudra , został znaleziony i jest datowany AH 696 ( AD 1297 ) . Jest tonajwcześniejszy oczywiste dowody dynastii muzułmańskiej w Indonezji - Malay obszaru i więcej nagrobków z XIII wieku pokazują, że region ten nadal pod panowaniem muzułmanów . Ibn Batutah ,podróżnik Marokańska, przejazdem w drodze do Chin w 1345 i 1346 , stwierdzono, że http://domain.opendns.com/gamescentre.pl władca Samudra byłwyznawcą Shafi'i szkoły islamu.
Portugalskie aptekarz Pires Tome zgłoszone w jego wczesnej książce XVI wiekuSuma Orientalże większość królów Sumatrze od Aceh przez do Palembang był muzułmaninem. Na Pasai , w jakiej jest terazPółnoc Aceh Regency , byłokwitnącym międzynarodowy port . Pires nadana ustanowienia islamu w Pasai do" spryt " z muzułmańskich kupców . Władca Pasai , jednak nie był w stanie przekształcić ludzi z wnętrza.
Sułtanat Aceh[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Aceh_Sultanate_en.svg/220px-Aceh_Sultanate_en.svg.png[/img]Mapa Sułtanat Aceh za panowania sułtana Iskandar Muda


Główny artykuł: Sułtanat Aceh
Sułtanat Aceh została założona przez Sultan Ali Mughayatsyah w 1511 . Następnie Podczas złotej ery ) w 15 wieku , jego terytorium i wpływy polityczne rozszerzył miarę Satun w południowej Tajlandii , Johor na Półwyspie Malajskim i siak , w dzisiejszejprowincji Riau . Jak było w przypadku większości państw spoza pre- Jawana kolonialnej , moc Acehnese rozszerzana na zewnątrz przez morze , a nie w głąb lądu. Jak rozszerzyć dół wybrzeża sumatrzański , jej głównymi konkurentami były Johor i portugalski Malakka po drugiej stronie Cieśniny Malakka . To było to , że handel morski ostrości zobaczył Aceh polegać na przywóz ryżu z północnej Javie zamiast rozwijać samowystarczalności w produkcji ryżu .
Po portugalskiej okupacji Malakka w 1511 , wielu przedsiębiorców przekazując islamscy Cieśniny Malakka przesunięcie ich na handel do Banda Aceh i zwiększenie bogactwa Acehnese władców . Za panowania sułtana Iskandar Muda w 17 wieku, wpływ Aceh jest rozszerzony na większość z Sumatry i Półwyspu Malajskiego . Aceh sprzymierzył się z Imperium Osmańskim i holenderskiej East India Company w walce z Portugalczyków i Sułtanatem Johor . Acehnese potęga wojskowa malała stopniowo potem i Aceh oddał swoje terytorium Pariaman na Sumatrze doHolendrów w 18 wieku .
Na początku XIX wieku , jednak Aceh stały sięcoraz bardziej wpływowym moc ze względu na jego strategiczne położenie w celu kontrolowania handlu regionalnego. W 1820 roku był producentem ponad połowę światowych zasobów czarnego pieprzu . Handel pieprz produkowane nowe bogactwa dla Sułtanatu i władców wielu mniejszych portach pobliskich które były pod kontrolą Aceh , ale były już w stanie stwierdzić, więcej niezależności .Zmiany te początkowo zagrożona integralność Aceh , alenowy sułtan Tuanku Ibrahim , który opanował królestwo, 1838/70 , odzyskał władzę nad pobliskich portów.
Pod angielsko-holenderskiej Traktatu z 1824Brytyjczycy powierzyli swych posiadłości kolonialnych na Sumatrze w języku niderlandzkim . W traktacie Brytyjczycy opisane Aceh jako jeden z ich własności , choć nie mieli rzeczywistej kontroli nad Sułtanatu . Początkowo , na podstawie umowyholenderski zgodził się respektować niezależność Aceh jest . W 1871 roku , jednakbrytyjski spadł poprzedni sprzeciw do holenderskiej inwazji Aceh , ewentualnie zapobiegać Francję i Stany Zjednoczone od nadejściu w regionie. Chociaż aniholenderski , aniBrytyjczycy wiedzieli , o szczegółach, nie było pogłoski od 1850 , że Aceh zostały w komunikacji z władców Francji i Imperium Osmańskiego .
Aceh War
Główny artykuł: Aceh War[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Generaal_Kohler_sneuvelt_in_de_Mesigit.jpg/220px-Generaal_Kohler_sneuvelt_in_de_Mesigit.jpg[/img]General Kohler , komendant wojsk holenderskich , zmarł po strzale Acehnese snajpera podczas pierwszego agresji do Aceh


Piraci działające z Aceh zagrożone commerce w Cieśninie Malakka ,sułtan nie był w stanie ich kontrolować . Wielka Brytania byłaobrońcą Aceh i wydał zgodę Holandia do wyeliminowania piratów . Kampania szybko wypędził sułtana , ale lokalni liderzy zmobilizowany i walczyłholenderski w czterech dziesięcioleci wojny partyzanckiej , z wysokim poziomem okrucieństwa. Holenderski rząd kolonialny wojnę Aceh 26 marca 1873 roku. Aceh poszukiwane amerykańską pomoc, ale został odrzucony przez Waszyngton.
Holendrzy próbowali jedną strategię po drugim w ciągu czterech dekad . Wyprawa pod generała Johana Harmena Rudolf Ka ¶ hler w 1873 roku zajmował większość obszarów przybrzeżnych . To jego strategia ataku i wziąć pałac sułtana . Nie udało się . Następnie spróbował blokady morskiej , pojednania , koncentracji w linii fortów , to pasywny hermetyczności . Mieli niewielką sukces. Osiągnięcie 15 do 20 milionów guldenówroku ,wydatki na nieudanych heavy strategii prawie zbankrutowała rząd kolonialny .
Aceh armia szybko modernizowane , a żołnierze Aceh zdołał zabić Ka ¶ hler (pomnik do osiągnięcia tego celu został zbudowany wewnątrz Wielkiego Meczetu w Banda Aceh ) . Ka ¶ hler wykonane jakieś poważne błędy taktyczne i reputacji wśród Holendrów została poważnie narażona na szwank. Ponadto, w ostatnich latach zgodnie z rozszerza międzynarodową uwagę do kwestii praw człowieka i okrucieństwa w strefach wojennych , nie było zwiększenie dyskusja o niektórych zarejestrowanych aktów okrucieństwa i uboju dokonanego przez holenderskich wojsk w okresie wojny w prowincji Aceh .
Hasan Mustafa ( 1852â € " 1930 ) był szefem " penghulu Miał do równowagi tradycyjne muzułmańskie sprawiedliwość z prawem holenderskim . Aby zatrzymać bunt Aceh , Hasan Mustafa wydał fatwę , mówi muzułmanów tam w 1894 roku , " obowiązkiem indonezyjskich muzułmanów być lojalni wobec rządu holenderskiego Wschodnich Indii " .
Japońska okupacja
Podczas II wojny światowej , japońskie zajęły Aceh . Religious Ulama impreza zyskała przewagę zastąpić watażków dzielnica ( uleebalang ) stron wcześniej współpracę zholenderskim. Betonowe bunkry nadal linii północnego - większość plaż.
Indonezyjski niezależność
Po II wojnie światowej , wojna domowa wybuchła w 1945 roku pomiędzy powiat Warlords partii , wspieranie powrotu rządu holenderskiego i religijnej partii Ulama , wspieranie nowo proklamowanej państwo Indonezja. Ta ostatnia partia wygrała , apowierzchnia pozostaje wolne w czasie wojny o niepodległość Indonezji . Holenderski wojskowy próbował się nie najeżdżać Aceh . Wojna domowa umieścić religijny Ulama Leader, Daud Bereueh , jako wojskowy gubernator prowincji Aceh .
Islamska rebelia[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Teuku_Daud_Beureueh.jpg/125px-Teuku_Daud_Beureueh.jpg[/img]Teungku Daud Beureu'eh ,lider Darul Islam Aceh


Po przekazaniu władzy od rządu holenderskiego na indonezyjskiej państwa w 1949 roku , Aceh zostało połączone z pobliskiej prowincji North Sumatra , co prowadzi do niezadowolenia z wielu Acehnese względu na wiele różnic etnicznych między sobą i głównie chrześcijańskich Batak ludzi , którzy dominują w North Sumatra . Ta niechęć spowodowałaRebellion Achinese z 1953/59 .To był prowadzony przez kierowany przez Daud Bereueh , który był wojskowym gubernatorem prowincji Aceh przed jego aneksji , Zbierając do sztandarem państwa islamskiego we wrześniu 1953 r. ,bunt zbrojny skierowany rząd Indonezji . Jego główną taktyką było atakować policję i stanowisk wojskowych w celu otrzymania więcej broni dla rebelii na pełną skalę , ale miał niewielki sukces . Rozproszone walka partyzancka trwała dozawieszenia broni rozpoczęła się w marcu 1957 roku. W 1959 rokurząd dały w części i dał Aceh "specjalny obszar " (specjalne obszary) Status, co daje większy stopień autonomii religijnej od rządu centralnego w Dżakarcie , niż większość innych regionów Indonezji . Na przykład, rząd regionalny ma prawo do budowy systemu prawnego niezależnego od rządu krajowego . W 2003 roku , formyszariatLub prawo islamskie , został oficjalnie wprowadzony w Aceh . W 1963 roku , Daud Bereueh podpisał porozumienie pokojowe , z okazji zakończenia islamskiego Rebelii .
Governors
- = Dzialania gubernator , w miejscu dopełna gubernator był wcześniej wyznaczony
Ruch Wyzwolenia Aceh
Główny artykuł: Insurgency w Aceh[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Free_Aceh_Movement_women_soldiers.jpg/220px-Free_Aceh_Movement_women_soldiers.jpg[/img]Kobiety żołnierze Ruchu Wolnego Aceh z GAM dowódca Abdullaha Syafei'i , 1999


W trakcie 1970 roku, na mocy porozumienia z indonezyjskiego rządu , amerykański naftowe i gazowe Aceh rozpoczął eksploatację zasobów naturalnych . Zarzut nierównego podziału zysku pomiędzy rządem centralnym a rdzennych mieszkańców Aceh Hasan di Tiro indukowanego , były ambasador Darul islamie , wezwać do Niezależnego Aceh . Głosił Aceh niepodległość w 1976 roku.
Ruch miał małą liczbę zwolenników na początku, a Hasan di Tiro sam musiał żyć na emigracji w Szwecji. Tymczasem ,prowincja po politykę Suharto rozwoju gospodarczego i uprzemysłowienia . Podczas późnych lat 80-tych kilka incydentów bezpieczeństwa skłoniły indonezyjski rząd centralny do podjęcia środków represyjnych i wysłać żołnierzy do prowincji Aceh . Łamania praw człowieka było powszechne w następnej dekadzie , w wyniku licznych skarg na części Acehnese wobec rządu centralnego Indonezji . W 1990 roku , rząd indonezyjski zapoczątkowane operacji wojskowych przeciwko GAM wdrażając ponad 12,000 armii indonezyjskiej w regionie.
Podczas późnych lat 90-tych , chaos w Javie i nieskutecznego rządu centralnego dał przewagę Ruchu Wolnego Aceh i doprowadziły w drugiej fazie buntu , tym razem z dużego wsparcia z Acehnese ludzi. Pomoc ta została wykazana w 1999 roku plebiscycie w Banda Aceh w którym udział wzięło prawie pół miliona osób ( czterech milionów mieszkańców prowincji ) . Indonezyjski rząd centralny zareagował w 2001 roku przez poszerzenie autonomii Aceh jest poprzez udzielanie rządowi prawo do stosowania prawa szariatu szerzej iprawo do otrzymywania bezpośrednich inwestycji zagranicznych . To znowu towarzyszy represji , jednak w 2003ofensywa rozpoczęła istan wyjątkowy został ogłoszony w województwie .Wojna wciąż trwa , kiedy tsunami z 2004 r. nawiedziło prowincję .
Exxon Mobil pogwałcenie praw człowieka pozew
Główny artykuł : naruszenia ExxonMobil w Indonezji
W dniu 21 czerwca 2001 11 wieśniaków z Acehnese miejscowości w północno Aceh Regency używane Alien Claims Act Třrt pozwać Exxon Mobil w Stany Zjednoczone sąd federalny za łamanie praw człowieka w naturalne Arun dziedzinie gazu. Mieszkańcy twierdzą, że były torturowane , gwałcone, lub zamordowany przez żołnierzy armii indonezyjskiej . Twierdzili oni, że Exxon Mobil stworzony koszary być używane do torturowania więźniów i dał Indonesian jednostki wojskowej , który strzegł Exxon - Mobil gazu naturalnego pola ciężkiego sprzętu na pokrycie pochówków masowych po starciu z separatystami . Exxon Mobil ponoć zamknąć stronę z powodu eskalacji przemocy. Mieszkańcy muszą ujawnić ich tożsamości w celu uzyskania Indonesian Ochrony Rządu , ale niechętnie się do tego ze strachu przed odwetem ze wojsko indonezyjskie .
katastrofy Tsunami
Główny artykuł: 2004 Ocean Indyjski i tsunami trzęsienie ziemi[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/US_Navy_050102-N-9593M-040_A_village_near_the_coast_of_Sumatra_lays_in_ruin_after_the_Tsunami_that_struck_South_East_Asia.jpg/250px-US_Navy_050102-N-9593M-040_A_village_near_the_coast_of_Sumatra_lays_in_ruin_after_the_Tsunami_that_struck_South_East_Asia.jpg[/img]Skutki tsunami w Aceh


Zachodnie tereny przybrzeżne Aceh , w tym miast Banda Aceh , Calang i Meulaboh , były jednymi z obszarów najbardziej dotkniętych przez tsunami w wyniku trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim 26 grudnia 2004 roku . Chociaż szacunki różnią się ponad 170.000 osób zostało zabitych przez tsunami w Aceh i około 500.000 zostały bez dachu nad głową . Tragedia tsunami zostało spotęgowane kilka miesięcy później, 26 marca 2005, jeżeli zostałysekund off -shore trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera uderzyło w dno morskie między wyspami Simeulue wyspa w Aceh i NIAS w North Sumatra . To drugie trzęsienie zabił kolejnych 905 osób na Nias i Simeulue , dziesiątki tysięcy przesiedlonych więcej , a spowodowaneodpowiedzią tsunami być poszerzona NIAS .
Ludności Aceh przed tsunami w grudniu 2004 r. było 4.271.000 (2004 ) . Ludności , jak z dnia 15 września 2005 r. wyniosła 4.031.589 .
W lutym 2006 roku ponadrok po tsunami ,wiele osób wciąż mieszka w baraku ośrodków przejściowych w stylu życia ( TLC) lub namiotach . Przebudowa była widoczna wszędzie, ale ze względu na ogromną skalę katastrofie , a kwestie logistyczne , postęp był powolny.
Konsekwencje tsunami wyszła poza bezpośrednim wpływem na życie i infrastruktury Acehnese mieszkające na wybrzeżu . Od katastrofy ,Acehnese GAM rebeliantów , który walczył o niepodległość przeciw władze Indonezji do 29 lat , podpisał układ pokojowy ( 15 sierpnia 2005 ) . Przekonanie, żetsunami było karą za niewystarczającą pobożności w tej prowincji dumnie muzułmańskiej jest częściowo za większy nacisk na znaczenie religii tsunami .To był najbardziej oczywisty w zwiększonej wdrażania prawa szariatu , w tym wprowadzenie kontrowersyjnego " WH " lub Syariah policji . Ponieważ domy są budowane i podstawowe ludzkie potrzeby są spełnione , ludzie poszukują również do poprawy jakości edukacji , wzrost turystyki i rozwoju odpowiedzialnej i zrównoważonej branży . Dobrze wykwalifikowani nauczyciele są bardzo potrzebne w Aceh .[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/US_Navy_050101-O-XXXXB-054_Boats_washed_ashore_near_local_businesses_in_down_town_Aceh%2C_Sumatra_following_a_massive_Tsunami_that_struck_the_area_on_the_26th_of_December_2004.jpg/220px-thumbnail.jpg[/img]Łodzie wyrzucone na brzeg w pobliżu lokalnych firm w dół miasto Aceh , Sumatra po potężne tsunami , które nawiedziło ten obszar na 26 grudnia 2004


Podczas części kapitałowej Banda Aceh były bez szwanku , obszary najbliżej wody , zwłaszcza obszary Kampung Jawa i Meuraxa , zostały całkowicie zniszczone . Większość pozostałej części zachodniego wybrzeża Aceh został poważnie uszkodzony . Wiele miast całkowicie zniknął. Inne miejscowości na zachodnim wybrzeżu Aceh w dotkniętychkatastrofą zawarte Lhoknga , Leupung , Lamno , Patek , Calang , Teunom i wyspę Simeulue . Dotknięte lub zniszczonych miast na północy regionu i wschodniego wybrzeża były Pidie Regency , Samalanga i Lhokseumawe .
Powierzchnia powoli odbudowane po katastrofie . Rząd początkowo zaproponowano utworzenie dwóch kilometrów strefy buforowej wzdłuż nisko położonych obszarach nadbrzeżnych , w których stały budowa nie było dozwolone . Wniosek ten był niepopularny wśród niektórych mieszkańców i okazał niepraktyczne w większości sytuacji , w szczególności rodzin rybackich , które są zależne od mieszkających w pobliżu do morza.
Rząd indonezyjski powołać specjalną agencję do Aceh rekonstrukcji ,Badan Rehabilitasi dan Rekonstruksi ( BRR ) kierowany przez Kuntoro Mangkusubroto ,były minister indonezyjski . Agencja ta miała poziom Ministerstwo władzy i włączone urzędników, specjalistów i liderów wspólnot ze wszystkich środowisk. Większość rekonstrukcji została wykonana przez miejscowych ludzi korzystających mieszankę tradycyjnych metod i częściowych konstrukcji dachowych, z funduszy pochodzących z wielu międzynarodowych organizacji i osób prywatnych , rządów i samych ludzi .
Rząd Indonezji szacuje się na ich wstępnym szkody i straty, ocenę, że szkody wyniosły 4,5 mld USD (przed inflacją i US 6200000000 dolarów , w tym inflacji ) .Trzy lata po tsunami , przebudowa jeszcze trwała. Bank Światowy monitorowane finansowania odbudowy prowincji Aceh i poinformował, że 7,7 mld USD została przeznaczona na Kolejna odbudowa czerwca 2007 US 5800000000 dolarów zostało przeznaczone na konkretne projekty odbudowy , z czego 3,4 mld USD została rzeczywiście wydatkowanych (58%) .
W 2009 r. rząd otworzył US 5.600.000 dolarów muzeum dla upamiętnienia tsunami z fotografii , historii i symulację trzęsienia ziemi , które spowodowało tsunami .
W dniu 11 kwietnia 2012 roku. Wielkość 8,7 trzęsienie ziemi nawiedziło w Aceh i ostrzeżenia tsunami wydano 28 krajach.
Porozumienie pokojowe i pierwsze wybory lokalne[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/Martti_Ahtisaari.jpg/150px-Martti_Ahtisaari.jpg[/img]Martti Ahtisaari , koordynator w Aceh , Indonezja porozumienia pokojowego


2004 tsunami pomógł wyzwolić porozumienia pokojowego między GAM i rząd Indonezji . Tsunami zwrócił uwagę świata na konflikt , otarła się wiele dostaw i zabił wielu pracowników z obu stron. Wcześniejsze wysiłki na negocjacjach pokojowych nie udało , ale z wielu powodów, w tym tsunami , byłaponowna gotowość do próby negocjowania porozumienia pokojowego w 2005 roku po 29 latach wojny . Nastrój po Suharto Indonezji w liberalno- demokratycznym okresie reform , jak również zmiany w wojsku indonezyjskiego , pomógł stworzyć warunki bardziej korzystne dla rozmów pokojowych . Role nowo wybranego prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono i wiceprezydent Jusuf Kalla były bardzo znaczące . Jednocześnie kierownictwo GAM przechodził zmiany iwojskowych indonezyjski miał prawdopodobnie zadał tyle szkód na rebeliantów ruchu , że nie mieli wyboru, do negocjacji z rządem centralnym . Rozmowy pokojowe zostały ułatwione przez Finlandia organizacja pozarządowa , inicjatywa Zarządzania Kryzysowego , a prowadzony przez byłego prezydenta Finlandii Martti Ahtisaari . Powstały porozumienie pokojowe , ogólnie znane jakoHelsinki MOU , została podpisana w dniu 15 sierpnia 2005 roku. Zgodnie z umową Aceh otrzyma specjalną autonomię i rządowe wojska zostaną wycofane z prowincji w zamian za rozbrojenie GAM jest . W ramach umowy , Unia Europejska z reguły 300 monitorów. Ich misja upłynął w dniu 15 grudnia 2006 r., po wyborach samorządowych .
Aceh przyznano szerszą autonomię poprzez ustawodawstwo Aceh rządowych obejmujących specjalne prawa uzgodnionej w 2002 , jak i po prawej stronie Acehnese tworzenie lokalnych partii politycznych do reprezentowania ich interesów.Obrońców praw człowieka, zarzuca , że wcześniejsze naruszenia praw człowieka w prowincji należy się zająć , jednak.
Podczas wyborów do wojewody odbył się w grudniu 2006 r.były GAM i krajowe strony uczestniczyli . Wybory wygrał Irwandi Yusuf , którego podstawa wsparcia składał się głównie z członków ex - GAM .
rząd
W kraju , Aceh jest regulowane nie w prowincji , ale jako specjalny obszar (specjalne obszary) ,Administracyjne wyznaczenie na celu zapewnienie obszar zwiększył autonomię od rządu centralnego w Dżakarcie .
Wybory regionalne odbyły się w prowincji Aceh w ostatnich latach na wysokich stanowiskach w Wojewódzkim i Regency (powiat lubregencja) Poziom . W wyborach 2006 roku , Irwandi Yusuf został wybrany na gubernatora prowincji na lata 2007-2012 oraz w wyborach w kwietniu 2012 Zaini Abdullah został wybrany na gubernatora w latach 2012-2017 .
prawo
Początek z mocą ustawy 44/1999 , Acehâ € ™ s gubernator zaczął wydawać ograniczone regulacje oparte szariatu , np. wymagających kobiet pracowników rządowych nosić islamską sukienkę. Przepisy te nie były egzekwowane przez samorząd województwa , ale już w kwietniu 1999 roku pojawiły się doniesienia , że grupy ludzi w Aceh byli zaangażowani w przemoc Vigilante w celu narzucenia szariatu , na przykład, poprzez przeprowadzenie € s jilbab rajdy , â € ť poddanie kobiety, które nie były noszenie islamskich chust do wyzwisk , cięcia włosy lub ubranie i popełnienia innych aktów przemocy wobec nich . Częstotliwość tych i innych ataków na osoby uznaje się za naruszenie zasad szariatu wydaje się zwiększać w wyniku uchwalenia ustawy 44/1999 i governorâ € ™ s szariatu przepisami .
Po uchwaleniu ustawy powołującej autonomię w 2001 , Acehâ € ™ s wojewódzkich ustawodawca uchwalił serię qanuns ( lokalne przepisy ) dotyczące wdrażania szariatu . Pięć qanuns uchwalone w latach 2002 i 2004 zawarte kary za naruszenie szariatu : Qanun 11/2002 na śbelief € , rytuał, i promowanie islamu , â € ť , który zawiera wymóg islamski strój ; Qanun 12/2003 zakazujące konsumpcji i sprzedaży alkoholu ; Qanun 13/2003 zakazujące hazardu , Qanun 14/2003 zakazujące â € śseclusionâ € ť oraz Qanun 7/2004 w sprawie wypłaty islamskich jałmużnę. Z wyjątkiem hazardu , żadne z przestępstw, są zabronione poza Aceh .Odpowiedzialność za egzekwowanie qanuns spoczywa zarówno z Policji i specjalnym policji szariatu unikalnej do Aceh , znany jako Wilayatul Hisbah ( szariat Authority) . Wszystkie qanuns przewiduje sankcje , w tym grzywny, więzienia i chłosty ,tych ostatnichkary nieznany w większości części Indonezji . Od połowy 2005 r. i na początku 2007 r. , co najmniej 135 osób zostało caned w Aceh na przekraczanie tych qanuns .
W kwietniu 2009 roku , Partai Aceh zdobył kontrolę lokalnego parlamentu w Acehâ € ™ s pierwszych powojennych wyborów parlamentarnych . We wrześniu 2009 roku , na miesiąc przed nowymi ustawodawcy było , aby objąć urząd ,ustępujący parlament jednogłośnie zatwierdziła dwa nowe qanuns rozszerzyć istniejące ramy szariatu w sprawach karnych Aceh . Jeden rachunek ,Qanun postępowania karnego ( Qanun Hukum Jinayat ) , aby stworzyć zupełnie nowy kodeks postępowania w celu egzekwowania szariatu przez policję , prokuratorów i sądów w prowincji Aceh .
Inne ustawy ,Qanun prawa karnego ( Qanun Jinayat ) , podtrzymał dotychczasowe zakazy szariatu przestępczej , czasami zwiększając ich kary , awiele nowych przestępstw , w tym ikhtilat ( intymność lub mieszanie) , zina ( cudzołóstwo , zdefiniowane jako chętny przejazd przez niezamężnych osób) , molestowanie seksualne , gwałt, i homoseksualnych zachowań . Ustawa upoważnia kary , w tym do 60 batów dla śintimacy € , â € ť do 100 batów za udział w homoseksualnych zachowań , do 100 batów za cudzołóstwo przez osoby niezamężne , i śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo przez osoby w związku małżeńskim .
podział administracyjny[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Aceh_Regencies.png/220px-Aceh_Regencies.png[/img]Koregencji z Aceh


Administracyjniewojewództwo dzieli się na 18 ( koregencjiregencja) I 5 ( autonomiczne miastamiasto) . Stolicą inajwiększym miastem jest Banda Aceh , położony na wybrzeżu w pobliżu północnym krańcu Sumatry. Niektóre obszary lokalnych pchają do tworzenia nowych autonomicznych obszarów , zwykle z podanym celu wzmocnienia lokalnej kontroli nad polityką i rozwoju .
Miasta i koregencji są podzieloneleśnictw Aceh .

Uwagi:
- UU to skrót od Undang - Undang (statut Indonezja prawa) .

Ekologia i bioróżnorodność
Aceh posiada największą gamę różnorodności biologicznej w regionie Azji i Pacyfiku. Wśród rzadkich dużych ssaków sąSumatran Rhinoceros, Tygrys sumatrzański, orangutan i słoń sumatrzański . Powierzchnia cierpi z wylesiania od 1970 roku . Pierwszy celulozownia w Aceh został zbudowany w 1982 roku.
gospodarka
W 2006 r. gospodarka Aceh wzrósł o 7,7 % po tym minimalny wzrost od niszczycielskie tsunami . Wzrost ten był głównie przez wysiłek odbudowy z ogromnego wzrostu w budynku / budowa sektora.
Zakończenie konfliktu , a program odbudowy spowodowały strukturze gospodarki zmienia się znacząco od 2003 roku. Sektorach usług grał bardziej dominującą rolę podczasakcji z sektora ropy i gazu nadal spada.
NB : ... = Mniej niż 0,5 %
Po osiągnięciu maksimum na poziomie około 40 % w grudniu 2005 r. , głównie w wyniku oddziaływania holenderskiej choroby nagłych przepływów środków pomocowych w prowincji inflacja stale spadała i była o 8,5% w czerwcu 2007 roku , w pobliżu poziomie krajowym w Indonezji o 5,7 %. Persistent inflacja oznacza, że ​​indeks Aceh cena konsumentów ( CPI) pozostajenajwyższy w Indonezji . W rezultacie konkurencyjność Aceh za koszt spadła jako odzwierciedlenie zarówno inflacji i danych płacowych . Choć inflacja spowolniła , CPI został zarejestrowany w stałym tempie od tsunami . Korzystanie 2002 jako bazy , Aceh w CPI wzrosła do 185 .6 (czerwiec 2007 r. ) , podczas gdykrajowy CPI wzrosła do 148,2 . Nie było stosunkowo duże nominalny wzrost płac w poszczególnych sektorach , takich jak budownictwo , gdzie przeciętnie nominalne płace pracowników wzrosły do ​​prawie Rp.60 , 000 na dzień , z Rp.29 , 000 przed tsunami. Znajduje to również odzwierciedlenie w minimalnej Aceh płacy regionalnym ( UMR lub Upah Minimum Regional) , który wzrósł o 55% od Rp.550 , 000 pre - tsunami do Rp.850 , 000 w 2007 r. , w porównaniu ze wzrostem o 42 % w sąsiedztwie północnej Sumatry , z Rp.537 000 do Rp.761 , 000 .
Poziom ubóstwa wzrósł nieznacznie w prowincji Aceh w 2005 roku po tsunami , ale mniej niż oczekiwano . Poziom ubóstwa , a następnie spadł w 2006 r. do poniżej poziomu sprzed tsunami , co sugeruje , że wzrost ubóstwa związanego z tsunami było krótkotrwałe i działalności związanej z odbudową ikoniec konfliktu najprawdopodobniej ułatwiło ten spadek . Jednak bieda w Aceh pozostaje znacznie wyższy niż w pozostałej części Indonezji . Duża liczba Acehnese pozostają narażone na ubóstwo , wzmacniając potrzebę dalszych długofalowych wysiłków na rozwoju w okresie po tsunami budowy .
Grup etnicznych i kulturowych[img]//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/US_Navy_050103-N-6020P-148_Indonesian_citizens_gather_outside_a_mosque_flying_the_red_and_white_distress_flag_as_they_await_food_and_medical_attention_to_arrive.jpg/220px-thumbnail.jpg[/img]Acehnese osób


Aceh jestzróżnicowany region zajęty przez kilka grup etnicznych i językowych . Główne grupy etniczne sąAcehnese ( którzy są dystrybuowane w całej prowincji Aceh ) , Gayo ( w środkowej i wschodniej części ) , Alas ( w południowo Aceh Regency ) , Tamiang - Malaje ( w Aceh Tamiang Regency ) , Aneuk Jamee ( potomkiem Minangkabau , skoncentrowana w południowej i południowo-zachodniej ) , Kluet ( South Aceh Regency ) , a Simeulue ( na Simeulue Island). Istnieje równieżznaczna populacja Chińczyków, którzy mają wpływy w biznesowym i finansowym gmin . Wśród obecnych Acehnese dni można znaleźć niektóre osoby arabskiego , pochodzenia tureckiego , i Indian . Przed tsunami ,region Meureuhom Daya ( Lamno ) użyte do wyjątkowo dużej liczby osób o jasnej karnacji , niebieskie oczy i blond włosy, które tradycje lokalne nadana pochodzenia tureckiego lub portugalski .
Acehnese język jest językiem powszechnie używanym w Acehnese populacji. To jestczłonkiem Aceh - Chamic grupy języków , których inni przedstawiciele znajdują się głównie w Wietnamie i Kambodży , a także jest ściśle związany z grupy języków Malajskiego . Acehnese także wiele słów zapożyczonych z malajskim i arabskim i tradycyjnie został napisany przy użyciu pisma arabskiego . Acehnese jest również używany jako język lokalny w Langkat i Asahan ( North Sumatra ), a kedah (Malezja ) , a raz zdominowany Penang . Niestety i Kluet są ściśle powiązane w ramach grupy języków Batak . Język Jamee pochodzi z Minangkabau języku West Sumatra , z zaledwie kilku zmian i różnic .
religia
Zgodnie z 2010 spisu z Central Statistics Agency , muzułmanie dominują prowincję Aceh z więcej niż 98% lub 4.413.200 zwolenników i tylko 50.300 protestantów i 3310 katolików .
Kwestie religijne są często wrażliwe w Aceh .Istnieje bardzo silne poparcie dla islamu w całej prowincji , a czasem innych grup religijnych , takich jak chrześcijanie i buddyści , czują, że są przedmiotem presji społecznej lub społeczności do ograniczenia ich działalności . Na przykład, w latach 2012 dziewięciu kościołów chrześcijańskich i pięciu świątyń buddyjskich zostały zamknięte w Banda Aceh na rozkaz rządu prowincji Aceh . Oficjalne wyjaśnienie dla tego działania , wspierane zarówno przez Wojewodę Aceh Zaini Abdullaha i indonezyjskiego ministra spraw Gamawan Home Fauzi od Dżakarty , było to, że Kościół nie miał odpowiednich zezwoleń . Wcześniej w kwietniu 2012 roku ,liczba kościołów w Singkil regencji w południowej prowincji Aceh zostały także nakazał zamknąć . W odpowiedzi , niektórzy chrześcijanie wyrazili zaniepokojenie tych działań .
spisu ludności
Ludności Aceh nie było odpowiednio udokumentowane w 2000 Indonezja spisu ponieważpowstanie skomplikowany proces zbierania dokładnych informacji . Około 170.000 osób zginęło w prowincji Aceh w 2004 tsunami co dodatkowo utrudnia zadanie starannej analizie demograficznej . Według najnowszej ( 2010 ) spisu ,liczba ludności prowincji Aceh w 2010 roku było 4.486.570 .
Notatki

Chcesz wiedzieć więcej?
- Bowen , J. R. ( 1991 ) . Sumatran polityka i poetics historia Gayo , 1900A € " 1989 . New Haven , Yale University Press .
- Bowen , J. R. ( 2003 ) . Islam , Prawo i Równość w Indonezji Cambridge University Press
- Iwabuchi , A. (1994 ) . Ludzie z Valley Alas :badanie grupy etnicznej północnej Sumatry . Oxford, England , New York, Clarendon Press .
- McCarthy , J. F. ( 2006 ) . Czwarty Krąg . Ekologia polityczna Rainforest Frontier Sumatry , Stanford University Press .
- Miller , Michelle Ann . ( 2009 ) .Bunt i Reform w Indonezji . Dżakarty polityki bezpieczeństwa i niezależności w Aceh. Londyn i Nowy York : Routledge . ISBN 978-0-415-45467-4
- Siegel , James T. 2000 .Rope Boga. Ann Arbor : University of Michigan Press. ISBN 0-472-08682-0 ;classic etnograficzne i historyczne studium Aceh i islamu w regionie. Pierwotnie opublikowane w 1969 roku
Linki zewnętrzne
- (Indonezyjski ) www

_________________
http://domain.opendns.com/gamescentre.pl
Wto Lip 23, 2013 19:16 Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Nazwa Skype
ReklamaWto Lip 23, 2013 19:16
valenz
Weteran


Doczy: 11 Maj 2018
Posty: 62094

Post Odpowiedz z cytatem
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242ku5242
ku5242ku5242
Wto Maj 22, 2018 00:17 Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
valenz
Weteran


Doczy: 11 Maj 2018
Posty: 62094

Post Odpowiedz z cytatem
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
Nie Wrz 16, 2018 04:53 Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
ReklamaNie Wrz 16, 2018 04:53
Wywietl posty z ostatnich:    

Odpowiedz do tematu    Forum Ronaldo Strona Gwna » Off Topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: 
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

Ronaldo  

To forum dziaa w systemie phorum.pl
Masz pomys na forum? Za forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online